Jak wybrać odpowiednią deskorolkę?

Jak wybrać odpowiednią deskorolkę?

W naszym sklepie z deskorolkami jest ogromny wybór modeli. Jaką wybrać i czym się one różnią przedstawimy w poniższym artykule.

Zacznijmy od budowy deskorolki dla początkujących:

DECK jest głównym elementem deskorolki, zapewnia miejsce na nogi. Pokryty jest papierem ściernym (grip), który zwiększa przyczepność nóg na desce. Zrobiony jest ze sklejki. Czasem do konstrukcji decka włączane są inne materiały, np.: włókno szklane, włókno węglowe czy kevlar, aby zmniejszyć wagę decka i zwiększyć jego wytrzymałość. Standardowa szerokość decka to 19-23 cm. Szersze decki są zwykle wykorzystywane przez skaterów, którzy jeżdżą na vercie. Takie decki cechuje większa sterowność i stabilność podczas zjazdu ze stromych zboczy oraz po ścianach half-pipe’ów. Węższe decki są przeznaczone dla ulicznych skaterów, którzy wolą wykonywać triki bardziej techniczne. Szeroka deska często utrudnia wykonanie takich trików.

TRUCK to element umożliwiający montaż kółek do deski oraz kierowanie nią przez pochylenie w stronę, w którą chce się skręcić. Do decka przyłączane są dwa metalowe trucki (stop aluminium, czasem z dodatkiem magnezu - w środku ze stalową osią), które łączy się z kółkami. Truck składa się z dwóch części - górnej (baseplate), przytwierdzanej do decka oraz dolnej (hanger). Pomiędzy baseplate a hangerem znajdują się gumowe elementy (bushingi), które zapewniają elastyczność przy skręcaniu deskorolką. Wszystkie te części razem przytrzymuje śruba (king pin). Pokręcając tą śrubą zmieniamy sztywność deski.

KÓŁKA są zakładane na trucki z wykorzystaniem łożysk i tulejek dystansowych. W większości deskorolek są wykonane z poliuretanu lub innego tworzywa sztucznego. Większe rozmiary kółek ułatwiają jazdę na rampie oraz są mniej wrażliwe na nierówności podłoża. Mniejsze średnice ułatwiają triki typu grind i zmniejszają wagę deskorolki, ale jednocześnie zmniejszają prędkość maksymalną. Większość kółek ma zbliżoną twardość, oscylującą w okolicach 100A.

ŁOŻYSKA W każdym kółku znajdują się dwa łożyska toczne, rozdzielone tulejką dystansową. Łożyska produkowane wyłącznie do deskorolek i rolek są klasyfikowane według skali ABEC, której wartościami są liczby od 1 do 9 (nieparzyste). Wyższa klasyfikacja wg skali ABEC odpowiada wyższemu stopniowi precyzji. Określa się tym samym stopień ślizgu łożyska – im większa liczba, tym mniejszy opór wewnątrz spowodowany mniejszą ilością kulek i wypełniającym je smarem. Najczęściej spotykane są łożyska ABEC5 i ABEC7. Często stosuje się też znacznie trwalsze i dokładniejsze zwykłe łożyska maszynowe o oznaczeniu 608Z.

PODKŁADKI POD TRUCKI Podkładki są umieszczane pomiędzy deckiem a truckiem, aby amortyzowały uderzenia o podłoże. Dzięki temu zmniejsza się prawdopodobieństwo, że deck ulegnie zniszczeniu. Zmniejszają również głośność lądowania deskorolki. Podkładki nie są
niezbędną częścią deskorolki.

GRIP - PAPIER ŚCIERNY Papier ścierny przyklejony na górną część blatu – decka. Najczęściej samoprzylepny. Dostępny w wielu kolorach i wzorach. Niektórzy skaterzy wycinają lub malują na gripie pasek lub wzorek, aby mogli łatwiej odróżnić, gdzie znajduje się tail. Grip zwiększa przyczepność nóg na desce podczas jazdy i robienia tricków.

Następną ważna rzeczą przy wyborze jest rodzaj deskorolki. Wyróżniamy następujące typy:

1. Zwykła deskorolka - to wszystkie te wykorzystywane do skateboardingu, czyli do wykonywania na nich różnych akrobacji. Są one najpopularniejszym typem deskorolek.

CR3108SA POP ART DESKOROLKA NILS EXTREME CR3108SB COLOR OF LIFE DESKOROLKA CR3108SB GRAY BEAR DESKOROLKA NILS EXTREME CR3108SB SKB BOY DESKOROLKA NILS EXTREME

2. Longboard - są większe i cięższe od klasycznych, nie nadają się do akrobacji i trików, natomiast są doskonałe do jazdy po wzniesieniach i w slalomach. Poza tym są dużo szybsze od klasycznych deskorolek.

LONGBOARD WOOD HOMELAND SZKIELET NILS EXTREME  LB-P3609 LONGBOARD 40''x10'' NILS EXTREME LONGBOARD WOOD HOMELAND CZASZKA NILS EXTREME LONGBOARD WOOD HOMELAND PAJĄK NILS EXTREME

3. Fishboard (pennyboard) - są to krótkie deskorolki o dużych i miękkich kołach. Dzięki odpowiedniemu wyprofilowaniu deckowi i miękkim trackom deskorolki te idealnie sprawdzą się do jazdy w miejskiej dżungli.

PENNYBOARD ART SKY NILS EXTREME PENNYBOARD LED MILK NILS EXTREME PENNYBOARD PREMIUM PINK NILS EXTREME PENNYBOARD ART HIPPI NILS EXTREME

4. Waveboard – inny rodzaj powszechnie znanej deskorolki, która różni się przede wszystkim tym, że posiada tylko dwa kółka oraz nietypowy kształt. Waveboard jest znacznie mniej powszechną deskorolką, którą o wiele ciężej opanować w obsłudze.

Deskorolka Waveboard Vizari 585999 Deskorolka Waveboard Vizari 585999

Na poniższej infografice prezentujemy przykładową tabelę rozmiarową, jak odpowiednio dobrać deskorolkę do wieku, wzrostu.

Komentarze

Zostaw komentarz