Jak dobrać rakietę tenisową ?

Jak dobrać rakietę tenisową ?

Nie wiesz jaką rakietę wybrać dla siebie lub swojego dziecka? Każdy początkujący tenisista zastanawia się jaka rakieta będzie dla niego odpowiednia. Na co musi zwrócić uwagę i czym się sugerować przy zakupie. Odpowiednio dobrana rakieta to podstawa dobrej gry. Podstawowymi parametrami na które musimy zwrócić uwagę przed zakupem sprzętu jest : dopasowanie do wielkości dłoni (rączka), powierzchnia główki, ciężar całej rakiety oraz materiał z jakiego została wykonana. W naszym sklepie z rakietami tenisowymi z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.

budowa rakiety tenisowej

1. Budowa rakiety.

Czy wiecie jak zbudowana jest rakieta tenisowa? Każda rakieta niezależnie od umiejętności gracza składa się z tych samych elementów. Postaramy się przedstawić Państwu opis poszczególnych cech rakiety tenisowej co ułatwi odpowiednie dobranie sprzętu do umiejętności gracza.

Powierzchnia (wielkość) i kształt główki rakiety

Główka to część rakiety, którą zawodnik odbija piłkę. Rakiety posiadają różne kształty oraz wielkości główki. Najczęstszym kształtem jest „ klasyczne jajko”. Powierzchnia główki rakiety odpowiada za siłę i precyzję uderzenia. Podawana jest w calach lub centymetrach kwadratowych.

Wyróżnia się trzy podstawowe wielkości główki:

- mała (midsize) 80-93 cala / 516-600 cm2
Taka rakieta cechuje się mniejszą siłą uderzenia, większą kontrolą i precyzja oraz mniejszym sweet spot-em (polem komfortowego trafienia piłki). Łatwiej graczowi posłać piłkę w konkretne miejsce na korcie.

- średnia (midplus) 94-105 cala / 613-680 cm2
Taka rakieta to kompromis między siłą uderzenia a kontrolą piłki.

- duża (oversize i supersize) > 106 cala / 680 cm2
Rakiety tych rozmiarów cechują się większą siłą uderzenia, większym sweet pot-em (który zapewnia optymalne trafienie piłki) oraz łatwiej nią trafić w piłkę. Im większa główka rakiety, tym większa siła uderzenia. Gracz będzie więc musiał włożyć mniej własnej siły, by przebić piłkę na drugą stronę kortu. Na wszystkich rakietach na główce znajdują się odpowiednie oznaczenia co do wielkości główki.

2. Rączka (rozmiar rączki) rakiety tenisowej

Istotnym szczegółem jest dopasowanie wielkości (obwodu) rączki rakiety do dłoni gracza. Rozmiary rączek rakiet tenisowych oznacza się na dwa sposoby

- metoda amerykańska określa obwód rączki cyframi od 0 do 5
- metoda angielska określa obwód raczki w calach od 4 do 4 5/8

Informacje o rozmiarze rączki znajdują się zazwyczaj na jej stopce. Odpowiednie dobranie (dopasowanie) obwodu rączki do wielkości dłoni gracza jest bardzo istotne. Zawodnik ma wtedy gwarancję, że rakieta będzie stabilnie leżała w dłoni a nadgarstek nie będzie obciążony.

zestaw-startowy-wilson-roger-starter-set zestaw-startowy-wilson-burn-25-jr.jpg zestaw-startowy-wilson-roger-federed-sta

ZESTAW STARTOWY WILSON ROGER STARTER SET25

ZESTAW STARTOWY WILSON BURN 25 JR

ZESTAW STARTOWY WILSON ROGER FEDERED STARTER SET25

209,00 zł 919,00 zł

529,00 zł

3. Ciężar , waga rakiety tenisowej

Rakiety dzielimy na 3 rodzaje względem wagi

- lekka (light) < 270g
Taką rakieta łatwiej się manewruje, ale trzeba włożyć więcej siły w uderzenie. Gwarantuje również szybszy zamach i lepsze czucie piłki

- średnia (midweight) 275-300g
Cechuje się większą siłą uderzenia, jest bardziej stabilna jak również przenosi mniej drgań na nadgarstek

- ciężka (heavy) > 300g
Cięższa rakieta umożliwia granie silnych piłek zapewniając większą kontrolę na piłką, przenosi również mniej drgań na nadgarstek.

Osoby początkujące powinny szukać lżejszych rakiet, gdyż łatwiej jest nimi manewrować. Szybko zrobisz nią zamach, ale musisz włożyć więcej siły w uderzenie. Cięższa rakieta dla niedoświadczonego gracza może być dla niego na początkowym etapie zbytnim obciążenie i doprowadzić do kontuzji.

4. Balans rakiety tenisowej

Oznacza wyważenie rakiety, określa w którą stronę przesunięty jest jej środek ciężkości.

Pod tym względem rakiety możemy podzielić na:

- rakieta z balansem na główkę > 34 cm (head-heavy, HH)
Zazwyczaj należy do grupy rakiet lekkich. Przesunięcie środka ciężkości w stronę główki powoduje, że gracz może włożyć mniej energii do oddania silnego uderzenia. Tego typu rakiety pozwalają na dynamiczny „swing” podczas gry. Przeznaczone raczej dla osób początkujących.

- rakieta z balansem na rączkę < 32-34 cm (head-light, HL)
Te rakiety są cięższe i dają większą kontrolę nad uderzeniem. Ich główka jest lżejsza co przekłada się na mniej dynamiczny „swing”

- rakieta z balansem równomiernym (neutralnym) 34 cm (even, EB)
Tego typu rakiety maja równomiernie rozłożoną wagę oferując graczowi zrównoważoną siłę oraz kontrolę uderzenia.

rakieta-tenisowa-wilson-roger-adult-wo-c rakieta-tenisowa-wilson-us-open-adult-wo rakieta-tenisowa-wilson-energy-xl-2013.j

RAKIETA TENISOWA WILSON ROGER ADULT

RAKIETA TENISOWA WILSON US OPEN ADULT

RAKIETA TENISOWA WILSON ENERGY XL

239,00 zł 209,00 zł

99,00 zł

5. Długość rakiety tenisowej

Długość to odległość od podstawy uchwytu do końca główki rakiety. Na rynku najbardziej spotykanymi rakietami są rakiety standardowe, które są bardziej dynamiczne. Rakiety przedłużane zwiększają zasięg i wzmacniają siłę uderzenia. Poprawiają skuteczność serwisu jak również większą rotacje piłki. Zmniejszają natomiast kontrolę nad piłką. Rakiety o mniejszej długości niż standardowa to rakiety juniorskie. Dobierając rakietę dla dziecka istotnymi czynnikami są warunki fizyczne (wzrost i waga).

Podział z względu na długości

19 cali (48,5 cm) – dla dzieci 4-5 lat lub 100-112 cm
21 cali (53,5 cm) – dla dzieci 5-6 lat lub 112-120 cm
23 cale (58,5 cm) – dla dzieci 6-8 lat lub 120-128 cm
25 cali (63,5 cm) – dla dzieci 8-10 lat lub 128-136 cm
26 cali (66 cm) – dla dzieci 10-12 lat lub 136-146 cm

27 cali (68 cm) i większe – dla dorosłych

6. Sztywność ramy rakiety tenisowej

Sztywność rakiety, czyli stopień odkształcenia się ramy w kontakcie z piłką, mierzy się w jednostkach RA. Sztywniejsze rakiety umożliwiają silniejsze uderzenie, jednak więcej wstrząsów przenosi się na nadgarstek. Elastyczne rakiety zapewniają większą kontrolę nad piłką i mniej obciążają nadgarstek.

Podział rakiet z uwagi na elastyczność:

- elastyczna < 60 RA
Mniejsza siła uderzenia, mniej drgań przenosi na nadgarstek

- średnio-sztywna 60-69 RA
Kompromis między elastyczną a sztywną rakietą

- sztywna > 70 RA
Większa siła uderzenia, więcej drgań przenosi na nadgarstek

7. Konstrukcja, materiał rakiety tenisowej

Kilkanaście lat temu do produkcji rakiet tenisowych używano głównie drewna. Z czasem technologia poszła na przód i zaczęto używać aluminium. Wada takich rakiet był ich ciężar i ograniczone manewrowanie. W obecnych czasach udoskonalono technologię produkcji rakiet oraz sprzętu tenisowego.

Do produkcji wykorzystuj się obecnie:
- aluminium
- kompozyty grafitowe (grafit, czyli włókno węglowe, z domieszką aluminium)
- czysty grafit
- grafit z domieszką takich materiałów jak kevlar, boron czy tytan.

Rakiety aluminiowe nie są zbyt popularne wśród graczy, gdyż są ciężkie i przenoszą dużo drgań na nadgarstek. Gracze chętniej wybierają rakiety z kompozytów grafitowych, z samego grafitu lub ze wspomnianymi dodatkami, które zapewniają rakiecie lekkość i trwałość.

Ramy dzielimy na trzy rodzaje pod względem grubości:

- cienkie ramy > 23 mm
Dużo czucia a mniej siły i tłumienia drgań, są to rakiety o raczej małej powierzchni główki i cięższe.

- średnie ramy < 23 mm
Rakiety uniwersalne, bliżej 23 mm dla graczy zaawansowanych a 25 mm dla początkujących tenisistów o średniej wielkości zamachu.

- grube ramy > 25 mm
Rakiety do gry z krótkim zamachem, mało czucia, dużo mocy własnej. Dla graczy początkujących o słabej technice lub tenisistów w starszym wieku. Są to rakiety z reguły udoskonalone w zaawansowane systemy redukcji drgań podczas uderzenia.

rakieta-tenisowa-wish-fusiontec-590-poma rakieta-tenisowa-wish-fusiontec-500-bial rakieta-tenisowa-wish-alumtec-2509-niebi

RAKIETA TENISOWA WISH FUSIONTEC 590

RAKIETA TENISOWA WISH FUSIONTEC 500

RAKIETA TENISOWA WISH ALUMTEC 2509

117,99 zł 107,99 zł

59,99 zł

8. Siła naciągu i układ strun

Naciąg jest elementem rakiety i większość amatorskich rakiet jest już naciągnięta. Luźniejszy naciąg umożliwia odbijanie piłek z większą siłą, uzyskamy również większą dynamikę uderzeń i rotację. Mocniej naciągnięte struny zapewniają większą kontrolę nad piłką ale zmniejszają siłę, rotację oraz dynamikę. Powoduje również mniejszy komfort gry.

Najpopularniejszym układem strun jest zastosowanie (pion/poziom) 18/20 i 16/19. Wyróżniamy dwa układy strun

- otwarte (open) rzadki układ strun np. 16/19
Taki naciąg zwiększa moc piłki, ale zmniejsza kontrolę. Nadaje piłce większą rotację ponieważ piłka na większy dłuższy kontakt z naciągiem. Krótsza żywotność naciągu.

- zamknięty (close) gęsty układ strun 18/20
Mniejsze odkształcenia powierzchni uderzenia rakiety i tym samym mniejsza dynamika gry. Mniejsza siła i rotacja, a większa kontrola nad piłką. Dłuższa żywotność naciągu.

9. Podsumowanie

Na rynku jest wielu producentów rakiet i sprzętu sportowego. Jeśli jesteś początkującym graczem i nie wiesz czy spodoba Ci się ten sport, na początek wystarczy jak zakupisz rakietę, której parametry będą spełniały podstawowe kryteria.

- ma dużą główkę przekraczająca 660 cm2
Taką rakietą łatwiej Ci będzie trafić w piłkę, ponieważ zapewni optymalne trafienie piłki. Umożliwia odbicie piłki z większa siłą, dzięki czemu łatwiej przebić ja na druga stronę.

- jest lekka nie przekraczająca 280 g
Lekka rakieta przenosi drgania na nadgarstek, ale dla początkujących graczem jest optymalnym rozwiązaniem. Umożliwia silniejsze odbijanie piłki.

- ma balans „na główkę” czyli powyżej 34-35 cm
Taka rakieta będzie lekka

- rączka odpowiednio dopasowana do gracza

Komentarze

Zostaw komentarz